Реабілітація після інсульту
Щорічно 6 млн осіб у всьому світі переносять інсульт. 4,5 млн випадків, на жаль, завершуються летальним результатом. У нашій же країні фіксується понад 400 тисяч інсультів щороку, і це число постійно зростає.
Основні фактори ризику - артеріальна гіпертонія, порушення серцевого ритму, вік старше 50. Наслідки інсульту - рухові, мовні та когнітивні порушення, які почасти й у різному ступені можуть бути оборотні при активній реабілітації. Саме тому сучасні лікарі вважають, що починати займатися відновленням пацієнта потрібно, ледь мине гострий період. Чи є життя після інсульту?
Інсульт - це порушення мозкового кровообігу, що виникло гостро і триває більше 24 годин. Саме тривалістю він відрізняється від транзиторної ішемії, симптоми якої зникають протягом доби. Незалежно від механізму - різкої недостатності кровотоку або, навпаки, крововиливи - гине частина клітин мозку, в тому числі і клітини нервових центрів, що регулюють руху, мова, пізнавальну активність. Це проявляється різними неврологічними порушеннями. По механізму виникнення інсульт може бути: ішемічна - «інфаркт мозку», що виникає через закупорку кровоносних судин (до 80% всіх інсультів - ішемічні) [2]; Геморагічним - викликаним крововиливом в глибокі відділи мозку - паренхіматозним, або під його судинну (павутинну) оболонку - субарахноїдальним крововиливом. Можливі й змішані форми, коли кров виливається і в поверхневі, і в глибокі структури головного мозку.
Будь-інсульт - це фінал складного комплексу тривало розвитку патологічних процесів, що виникають при: артеріальної гіпертензії; атеросклеротичному звуженні артерій голови і шиї; порушення серцевого ритму, що сприяє тромбоутворення; внутрисосудистом тромбоутворенні. Зазвичай всі ці процеси так чи інакше пов'язані між собою: гіпертонія порушує структуру судинної стінки, роблячи її більш сприйнятливою до атеросклеротичного ураження, атеросклероз коронарних артерій часто провокує порушення серцевого ритму, що виникають із-за недостатнього харчування серцевого м'яза, і так далі. Безпосередньою ж причиною інсульту стає гемодинамический криз - гостре зміна кровотоку.
Причиною гемодинамического кризу може бути: різка зміна тонусу судин через перепади артеріального тиску; декомпенсація діяльності серця; підвищення в'язкості крові; формування тромбу в шлуночку при аритмії і його міграція в судини мозку; розпад атеросклеротичної бляшки і виникнення тромбу на її місці. І при ішемічному, і при геморагічному інсульті симптоми приблизно однакові. Запідозрити початок інсульту можна в разі настання: слабкості в окремих групах м'язів; порушення чутливості окремих ділянок тіла; раптового запаморочення; порушень координації рухів, ходи; раптового порушення мови; раптової втрати зору, двоїння в очах, випадання полів зору; порушень ковтання.
У важких випадках, якщо вражений велику ділянку мозку, виникає втрата свідомості аж до коми. Крім цього, в гострому періоді хвороби може змінитися температура тіла, порушитися кровообіг (різко підвищитися або, навпаки, впасти тиск). Ішемічний інсульт частіше відбувається уві сні, під ранок, геморагічний - під час активної діяльності, фізичного та емоційного навантаження.
Наслідки інсульту діляться на 3 великі групи: порушення моторики: парези, паралічі, контрактури; порушення мови - при ураженні ділянок мозку, відповідальних за розуміння, розпізнавання мови, зіставлення понять і слів, їм відповідних; когнітивні і емоційно-вольові розлади: порушення пам'яті, уваги, пізнавальної та інтелектуальної діяльності, депресія. У нашій країні 48% пережили інсульт втрачають здатність рухатися, 18% - говорити, і тільки 20% відновлюються настільки, що не отримують групу інвалідності [3].
Основною причиною такої статистики є нехтування ранньої реабілітацією родичами потерпілого і відсутність достатньої кількості і якості реабілітаційних відділень.